כללי מטבח חכם

חלק חשוב מתכנון ועיצוב של בית חכם הוא מטבח חכם, קיים מגוון אפשרויות גדול הכולל את המקרר, הברז , התנור, מערכות מולטימדיה ועוד
מטבח חכם הוא תוצאה של שתי מגמות בולטות בשנים האחרונות: האחת, הפיכת המכשירים שלנו לחכמים (הסלולרי, הטלוויזיה, התנור, המקרר וכו'), והשנייה, הזמן ההולך וגדל שאנחנו מבלים במטבח שהרי בימינו רבים מאיתנו מאסטרי שף פוטנציאליים שנהנים מאוד להביא לידי ביטוי את היצירתיות שלהם גם בפן הקולינרי.
על מנת להפוך את השהות הכאמור הולכת ומתארכת שלנו במטבח לנעימה ופרודוקטיבית יותר, מושם דגש רב במסגרת עיצוב מטבחים מודרניים על תכנון חכם ועוד יותר מכך על אבזור המטבח במכשירים שמקלים עלינו להפיק מהם את המרב. בחלק מהמקרים מדובר במטבח חכם שהוא חלק מבית חכם (מוטיב בולט בעיצוב פנים מודרני), וישנם גם מקרים שבהם ההשקעה בהפיכת הבית לחכם יותר מתרכזת רובה ככולה במטבח, מתוך הבנה כי זהו המקום בו לאינטליגנציה של הבית יש את התועלת הרבה ביותר.
מקרר חכם
חלק בלתי נפרד מעיצוב מטבחים מודרניים הוא מכשירים חשמליים מתקדמים, ובראש ובראשונה המקרר. מקרר חכם יכול, באמצעות אינטראקציה עם הסמארטפון, לזהות מזונות שתאריך התפוגה שלהם מתקרב ולהאיץ בנו להשתמש בהם (דבר שתורם גם לכדור הארץ בזכות הפחתת כמות הזבל והימנעות מרכישת מוצרים שלא לצורך), ליצור טמפרטורות שונות באזורים שונים כך שכל מאכל יישמר בתנאים האופטימליים, ועוד ועוד.
ברז חכם
ברזים חכמים מותקנים כבר מזה מספר שנים בשירותים ציבוריים, בבנייני משרדים ובמרחבים המשמשים את הכלל, וכעת הם נכנסים גם לבתים פרטיים ובפרט למטבחים.
כדאי לזכור שברז חכם לא רק חוסך מים יקרים (הן מבחינת החשבון שאנחנו משלמים והן מבחינת המשאבים ההולכים ומתכלים של כדור הארץ) אלא גם מהווה פריט שובה עין המשתלב היטב במסגרת עיצוב מטבחים מודרניים.
תנור חכם
אחד המרכיבים המעצבנים במסגרת אפייה, בישול או כל פעולה קולינרית אחרת היא ההמתנה לסיום פעולת התנור או הכיריים והחשש שמא נשכח את האוכל על האש.
במטבח חכם תמצאו תנור שמכבה את עצמו ומשגר על כך התראה לסמארטפון (או למרכיבים אחרים במערכת השליטה החכמה), ואופציה נוספת היא תנור או כיריים שמפעילים את עצמם באמצעות קבלת אות מהסמארטפון וכך מאפשרים לנו ליהנות מאוכל חם בדיוק בזמן הנכון.
תנאים אופטימליים בנגיעת כפתור
מטבח חכם הוא גם מטבח שהתנאים השוררים בו הם אופטימליים מבחינת מי שנמצא בו בכל רגע נתון. באמצעות מערכת בקרה ושליטה ניתן לתכנת מראש את ההעדפות של כל אחד מבני הבית, מבחינת כמות אור, טמפרטורה רצויה, פתיחת החלון והתריס וכו' – וכך מי שנכנס למטבח יכול בלחיצת כפתור אחת להבטיח תנאים אלה (תוך הסתמכות על חיישנים מדויקים המזהים את כמות האור החודרת מבעד לחלון, את הטמפרטורה בחוץ ובפנים, האם יורד גשם וכו'). למעשה, ניתן לעשות זאת עוד לפני הכניסה למטבח: אם למשל אחד מבני הבית מתעתד להתחיל סשן בישולים בעשר בבוקר הוא יכול לכוון מראש את המערכת שתפעיל את המזגן בדיוק לפרק הזמן הדרוש על מנת ליצור טמפרטורה אופטימלית.
מזון גם לנשמה
פן נוסף, שאולי ברגע הראשון נראה שולי אולם גם לו חשיבות לא מועטה, הוא התקנת מערכת מולטימדיה במטבח. המהדרין ישקיעו בטלוויזיה (תוך הקפדה, כמובן, על חיווט מוסתר – אלמנט חשוב מאוד בעיצוב פנים מודרני) אולם גם "רק" מערכת שמע איכותית תהפוך כל שהות במטבח לחגיגה של ממש, שהרי כבר הוכח מעל כל צל של ספק עד כמה מוזיקה היא מזון חיוני ורב ערך לנשמה.